RANDEVU ALIN
Endodonti
Endodonti
HİZMETLERİMİZ
Endodonti

Endodonti dişlerde bulunan kök kanallarının tedavisi ile ilgili diş hekimliği dalıdır. Dişin sert dokusunun içinde (mine ve dentin tabakalarının altında) ”pulpa” olarak adlandırılan, dişin canlılığını sağlayan lenf damarları, kan ve sinir paketinin bulunduğu bir bölüm vardır. Pulpa odası denilen bu yapı dişlerin büyümesini ve sürmesini sağlar.

Kanal tedavisi lokal anestezi altında yapılır ve hasta ağrı duymaz. Kanal tedavisinde, dişin ağızda görünen kuron kısmından dişin sinir tabakasına (pulpa) bir oyuk (kavite) açılır. Bu oyuktan dişin çene kemiği içindeki kök kısmına girilir. Pulpa dokusu temizlenir, sinirler alınır, kanallar mikroorganizmalardan arındırılır yani dezenfekte edilir ve genişletilir. Tüm bu işlemlerden sonra pulpa odasının içi özel maddelerle kök ucuna kadar doldurulur. Son olarak da dişin kuron kısmına aşınmanın büyüklüğüne göre restorasyon yapılır.

Kanal tedavisi kritik bir noktada yer alır. Kanal tedavisi yapılmasında geç kalınırsa çürük, iltihap ortamında ortaya çıkan toksinler kök ucundan sızarak çene kemiğine kadar yayılır. Çene kemiğinde oluşan iltihap ise dişin kaybına ve çevre dokuların da zarar görmesine neden olur.

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş